وضعیت باغین نسبت به بیماری کرونا سفید نیست.

سرپرست مرکز جامع سلامت باغین گفت:
روزانه یک بیمار مشکوک به بیماری کرونا به مرکز جامع سلامت باغین مراجعه میکند

مدتی است که بیماری کوید 19 با توجه به رعایت و ضدعفونی شهر وارد شهر شده است و شهروندان را با خود در گیر کرده که بر آن شدیم با سرپرست مرکز جامع سلامت شهر باغین در این خصوص به گفتگو بنشینیم که در ادامه گفتگو خبرنگار باغین نیوز با خانم دکتر نگار صادقی را میخوانیم.

شهر باغین از نظر ابتلا به بیماری کرونا در چه وضعیتی است؟

تا اواخر خرداد ماه موارد تشخیص قطعی در باغین وجود نداشت. از خردادماه به بعد روزانه یک مورد مشکوک وجود داشته است و آمار قطعی 21 نفر است که مربوط به افرادی بوده است که در بیمارستان یا منزل بستری بودند و 7 نفر فوت شده اند. وضعیت باغین سفید نیست و مواردی وجود داشته که فرد تا 90 درصد علائم بیماری را داشته است ولی تست نداده است. بنابراین از شهروندان خواهش می کنیم در اماکن عمومی حتما از ماسک استفاده کنند و فاصله اجتماعی را رعایت کنند.

 با توجه به فرا رسیدن فصل برداشت محصول پسته و ورود کارگران فصلی به شهر، آیا نظاتی بر حضور این افراد در شهر باغین داشته اید یا خیر؟

بله. با همکاری جهاد کشاوری بازدیدهایی صورت گرفته است و نکات بهداشتی یادآور شده است.

با توجه به فرا رسیدن فصل پاییز و شیوع بیماری آنفولانزا چه فاکتورهایی برای تمایز بیماری آنفولانزا از بیماری کرونا وجود دارد؟

بیماری کرونا بیماری جدیدی است که علائم متفاوتی دارد ممکن است از تنگی نفس تا علائم گوارشی مانند اسهال و استفراغ را به همراه داشته باشد. علائمی که درباره کرونا بیشتر شایع است تب و لرز است. در مراحل پیشرفته تنگی نفس در کرونا بروز پیدا می کند و آبریزش بینی کمتر است. علائمی مثل بدن درد، تب، لرز و بی حالی در کرونا بسیار شدید است. در مراحل پیشرفته فرد با تنگی نفس و سرفه های خشک مواجه است. در حالی که فرد در بیماری آنفولانزا با سرفه های خلط دار مواجه است. اما تشخیص صددرصد با استفاده از این علائم امکان پذیر نیست و فرد حتما باید برای تشخیص بیماری خود تست بدهد. البته با توجه به همزمانی دو بیماری و اینکه کرونا در افراد پر خطر علائم شدیدی ایجاد می کند، بیشتر تاکید را بر ابتلا به بیماری کرونا قرار می دهیم و از فرد خواسته می شود تا توصیه های بهداشتی را رعایت کند تا باعث انتقال بیماری به بقیه افراد نشود.

 ضد عفونی معابر و اماکن عمومی را چگونه ارزیابی می کنید؟ آیا مطلوب است یا خیر؟

اوایل ضدعفونی خیلی بیشتر انجام می شد ولی الان کم رنگ تر شده است. ضدعفونی در جاهایی که تجمع بیشتر است مانند پمپ بنزین ها، پارک ها، مدارس و… باید به طور مرتب و هفتگی انجام شود و صد در صد هم موثر است.

 آیا در میان افراد مراجعه کننده به دلیل بیماری کرونا کودک هم وجود داشته است یا خیر؟

بیشتر موارد بزرگسال بوده اند . یکی دو مورد کودک وجود داشته است که علائم کرونا را داشته اند ولی تست ندادند. بیشتر موارد قطعی دو نفر زیر سی سال و بقیه بالای پنجاه سال بوده اند و افراد فوتی هم بالای پنجاه سال سن داشته اند.

استفاده از ماسک یکی از اصلی ترین راه ها برای جلوگیری از ابتلا به بیماری کرونا هست، شما استفاده از چه نوع ماسکی را بیشتر پیشنهاد می کنید؟ آیا استفاده از ماسک های دست دوز می تواند مانع ابتلا به بیماری شود؟

بهترین ماسک، ماسک های جراحی سه لایه است. کادر درمان از ماسک های N95 استفاده می کنند. استفاده از ماسک های فیلتر دار برای افراد مبتلا به کرونا به هیچ وجه توصیه نمی شود چون در هنگام بازدم هوا خارج می شود و شخص بیمار ویروس را منتشر می کند و برای افراد سالم توصیه می شود.

ماسک های پارچه ای به نسبت خیلی کمتر مانع ابتلا به بیماری می شوند ولی در جایی که فرد به سایر ماسک ها دسترسی ندارد استفاده از این ماسک گزینه خوبی است و تا پنجاه درصد مانع ابتلا به بیماری می شود. لازم به ذکر است که ماسک های جراحی به مدت هشت ساعت قابل استفاده هستند و قابل شستشو نیستند.

یکی از دغدغه های شهروندان در این زمان فرستادن فرزندشان به مدرسه است. با توجه به شرایطی که وجود دارد آیا شما با آموزش حضوری موافق هستید یا خیر؟

اگر تمام پروتکل های بهداشتی رعایت شود موردی ندارد اما به نظر می رسد تمام موارد رعایت نشود. در مدارس باید فاصله اجتماعی، زدن ماسک، شستن دست ها هر دو ساعت یک بار رعایت شود. باید از خانه تغذیه بیاورند. از وسایل شخصی یکدیگر استفاده نکنند. مدارس باید به طور مرتب ضد عفونی شود. در صورتی که تمام پروتکل ها رعایت شود امکان آموزش نیمه حضوری، نه حضوری، وجود دارد. در غیر این صورت با توجه به این شرایط نباید آموزش به صورت حضوری باشد.

 مواد خوراکی که از بیرون تهیه می شود مانند شیرینی، آبمیوه، غذا و … باعث انتقال ویروس می شوند یا خیر؟

احتمال کمی وجود دارد که غذاهای پخته شده باعث انتقال ویروس شوند مگر اینکه فردی که این غذا را بسته بندی می کند مبتلا به بیماری کرونا باشد و ویروس را منتقل می کند. آبمیوه یا بستنی که از بیرون تهیه می شود احتمال آلودگی دارد و پیشنهاد نمی شود که از این مواد استفاده کنیم و اگر غذا هم در منزل تهیه شود بهتر است و افراد بهتر است از رفتن به رستوران پرهیز کنند.

آیا مرکز بهداشت بر ادارات، اصناف و اماکن عمومی از نظر وضعیت رعایت پروتکل های بهداشتی نظارتی دارد یا خیر؟

بله. در مرکز بهداشت مسئول بهداشت محیط داریم که به طور مرتب کنترل می کنند و توضیحات لازم را به ادارات داده اند. باز هم اگر اداره ای متقاضی آموزش باشد ما همکاری های لازم را خواهیم داشت.

 آیا مرکز بهداشت اقداماتی را برای اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به شهروندان در خصوص بیماری کرونا داشته است یا خیر؟

بله ما چند کانال داریم برای بیماران دیابتی، بیماران فشار خونی و افرادی که مبتلا به بیماری های پرخطر هستد و همکاران ما اطلاعات لازم را برای این افراد ارسال می کنند. یک سری رابط داریم که رابط بین ما و مردم هستند که ابتدا به صورت حضوری و سپس مجازی آموزش می بینند و آموزش ها را به مردم منتقل می کنند. افرادی هم که به مرکز بهداشت مراجعه می کنند هم آموزش می بینند.

 در پایان اگر توصیه بهداشتی برای شهروندان دارید بفرمایید؟

در رابطه با کرونا با توجه به اینکه بیماری جدید است و درمان قطعی ندارد تنها راه پیشگیری است که اصلی ترین راه آن استفاده از ماسک است. تا حد ممکن باید از تردد در اماکن عمومی خودداری شود. افراد از طریق سامانه 4030 تحت نظارت و غربالگری هستند. افراد مبتلا باید نکات بهداشتی را رعایت کنند و وقتی که مبتلا می شوند تا دو هفته خود را قرنطینه کنند و تنها یک مراقب داشته باشند که سن بالا و بیماری پرخطر نداشته باشد. افراد مبتلا به هیچ وجه در اماکن پر تردد رفت و آمد نکنند. در صورتی که فرد مبتلا به بیماری کرونا است نباید به هیچ وجه این بیماری را پنهان کند و نباید به این بیماری انگ اجتماعی زد. باید در مواجهه با این بیماری مشارکت اجتماعی لازم صورت بگیرد تا در آینده نزدیک شاهد کاهش و حتی از بین رفتن این بیماری باشیم.

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *