متخصصان ایرانی با ساخت قطعه‌ای تحریمی در موتور هواپیما کشور را از واردات این محصول بی‌نیاز کردند

یکی از نیازهای مهم صنعت هوایی تولید هسته مشترک موتور توربینی است که این محصول در ناوگان هوایی و صنایع مرتبط با نفت و گاز کاربرد دارد.

به گزارش باغین نیوز؛ به نقل از فارس، ستاد توسعه فناوری‌های فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به دنبال رفع نیازهایی است که در صنعت هوایی کشور وجود دارد و موانعی مهم برای بومی‌سازی محصولات این صنعت محسوب می‌شود. بر همین اساس نیز در تلاش است تا با شناسایی به موقع و دقیق نیازهای این صنعت، توان دانشی متخصصان کشور را برای پاسخ به این نیازها به کار گیرد.

در همین راستا یکی از تلاش‌های صورت گرفته طراحی و هسته ساخت موتور توربینی در کلاس 15 مگاوات است که به همت شرکت‌های دانش‌بنیان و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری عملیاتی خواهد شد.

تولید هسته مشترک موتور توربینی با توجه به نیازمندی ناوگان هوایی کشور و صنایع مرتبط با حوزه نفت و گاز، در زمره اولویت‌های صنایع کشور قرار دارد.

این طرح با هدف «رفع مشکلات و نیازمندی‌های عملیاتی»، «تامین موتورهای هوایی»، «تامین توربین‌های گاز صنعتی»، «بومی‌سازی موتور» و «توسعه زیرساخت‌های مورد نیاز» تعریف شده است تا در نهایت با استفاده و بهره‌برداری از محصول تولید شده نیازهای صنعت کشور برطرف شود.

موتورهای توربینی سیستمی هستند که نیروی مورد نیاز برای حرکت اجسام را ایجاد می‌کنند. بیشترین استفاده این نوع از موتورها، در اجسامی است که به سرعت بالا نیاز دارند. بنابراین در اکثر وسایل پرنده همچون هواپیما و موشک از آن‌ها استفاده می‌شود.

پایان خبر/باغین نیوز

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *