امام خمینی علاوه بر اجرای احکام اسلام بر مردم‌سالاری هم تاکید داشت

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه امام خمینی(ره) علاوه بر اجرای احکام اسلام، بر مردم‌سالاری هم تاکید می‌کرد، گفت: «میزان رای ملت است» یک سخن حکیمانه و بنیادین برای نظام اسلامی بود که اصل ۶ قانون اساسی بر همین مبنا تدوین شده است.

به گزارش باغین نیوز؛ به نقل از فارس، حجت الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز چهارشنبه (یکم بهمن‌ماه) در جلسه هیئت دولت با اشاره به فرا رسیدن بهمن‌ماه اظهار داشت: امروز روز اول ماه بهمن یادآور روزهایی هست که در زمستان رایحه بهاری را مردم احساس می کردند و در زمستان سال ۵۷ بعد از ۱۶ سال مبارزه و استقامت به پیروزی رسیدند.

وی افزود: سالی که انقلاب ما پیروز شد سال ۹۹ قمری بود و امروز هم که ما صحبت می‌کنیم سال ۹۹ شمسی هست. سال ۹۹ قمری پیروزی در برابر استبداد و استعمار و امسال هم پیروزی در برابر فشار حداکثری و تروریسم اقتصادی با ایستادگی مردم خواهد بود.

روحانی ادامه داد: باید شکرگزار خداوند باشیم که در سال ۹۹ قمری دوران یک ظالم و مستبد تمام شد و امروز هم در سال ۹۹ شمسی یک مستبد دیگر دورانش سپری شد و امروز روز پایان حکومت نحسش هست و کسی که در تمام چهار سال ظلم و فساد و ایجاد فساد برای مردم خود و جهان ثمر دیگری نداشت پایان یافت.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه امام در طول مبارزه و حکومت اسلامی که آن بزرگوار حضور داشت بر دو مسئله همواره تاکید داشت که توکل خداوند و اعتماد به مردم بود، گفت: امام اسلام و اجرای احکام آن را با نظر اکثریت جامعه مسلمان ایران کنار هم قرار داد و این را بدانید وقتی اسلام و احکام اسلام در جامعه ما می تواند حاکمیت کامل داشته باشد که ما بتوانیم اکثریت مردم را به خوبی با اسلام آشنا کنیم.

وی افزود: تنها مشکل اسلام دعوت است و ما باید بتوانیم دعوت کننده خوبی باشیم و الا اسلام منطبق با فطرت و سرشت مردم است. اگر یک روزی بخشی از جامعه ما از اسلام فاصله بگیرند و تقصیر ماست که درست نتوانستیم اسلام را تبیین کنیم.

روحانی با تاکید بر اینکه امام علاوه بر اجرای احکام اسلام، بر مردم‌سالاری هم تاکید می کند، خاطرنشان کرد: کلمه میزان رای ملت است یک سخن حکیمانه و در عین حال سیاسی و بنیادین برای نظام اسلامی بود که اصل ۶ قانون اساسی بر همین مبنا تدوین شده است.

رئیس جمهور با اشاره به خطاب امام به منتخبین مجلس اول خبرگان قانون اساسی در مرداد ۵۷ اظهار داشت: امام می‌فرماید اکثریت هرچه گفتند آرای ایشان معتبر است ولو ضرر خودشان باشد شما که ولی آنها نیستید و شما فقط وکیل آنها هستید و مردم خودشان مصالح خودشان را می‌دانند؛ اکثریت مردم هر چه می گویند معیار است ولو اینکه ما فکر کنیم به ضرر آنها هم هست ما ولی مردم نیستیم و حاکم بر اراده آنها نیستیم و همه ما با آرای مردم به سراغ مردم آمدیم و آنها به هر حال رای داده اند.

روحانی با تاکید بر این که این خیلی مهم است که جمهوری اسلامی ایران که ثمره ۱۶ سال مبارزه و ایثار و رهبری امام و همه مجاهدان از سال ۴۱ تا سال ۵۷ بود و به پیروزی رسید و تا روزی می‌ماند که دو اصل جمهوریت و اسلامیت را مد نظر قرار بدهیم، گفت: در مسئله جمهوریت مردم‌سالاری، آرای مردم و نظر اکثریت، همیشه در نظامی که از پایین تا بالا همه با رای مردم انتخاب می شوند بسیار مهم است.

وی افزود: امیدوارم ما از اسلام یک تفسیر صحیح و درست و بدون تحریف به جامعه ارائه کنیم نه اسلام افراطی و نه اسلام خرافی. عده ای اسلام افراطی را معرفی می کنند که اسلام واقعی آن نیست و عده‌ای هم اسلام خرافی را معرفی می‌کنند که اسلام آن هم نیست.

پایان خبر/باغین نیوز

نظری بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *